Samobójstwa zajmują ważne miejsce wśród problemów społecznych na świecie. I to dotyczy również Polaków. Dziś porozmawiamy o samobójstwach w Polsce i za granicą.
Według statystyk, samobójstwa są czwartą główną przyczyną zgonów w Polsce. Na 100 000 osób w wieku od 15 do 44 lat, od 15 do 24 lat – około 15 osób popełni samobójstwo. W ciągu minionego roku 14, 8 tysięcy ludzi zginęło samobójczo. Członkowie grupy młodzieżowej i starsze osoby starają się ratować życie ofiar wskazując im szanse pomocy psychologicznej i psychiatrycznej – jednak wiadomo, że te możliwości są w Polsce niewystarczające. Pary młode często dużo ufają sobie nawzajem, dlatego mniejsza jest liczba przypadków zakończenia samobójczo małżeństwa. Problemy natury psychicznej i uzależnienia – przede wszystkim alkoholizm, są czynnikami prowadzącymi do myślenia samobójczego.
Jeśli porównamy samobójstwa Polaków ze statystykami innych krajów, to sytuacja Polski niestety nie będzie wyglądać dobrze. Według WHO, co 18 sekund ktoś popełnia samobójstwo na całym świecie czyli około 800 000 ludzi umiera tak każdego roku. Najwyższy poziom samobójstw ma rynek UE z zachodnim i rosyjskim charakterem – Litwa (38,3) , Łotwa (35,7) , Walia (21), Czechy (17,5) , a Polska niestety plasuje się na ósmym miejscu z liczbą 16,2 samobójczych aktów na 100 000 osób.
We wspieraniu ofiar samobójczych i minimalizowaniu poziomu tych tragedii musimy robić więcej – edukować młodych ludzi od najmłodszych lat oraz starać się tworzyć system psychicznego i fizycznego bezpieczeństwa dla ludzi walczacych ze swoimi demonami oraz niedostateczny dostepem do pomocy medycznej dla osób chorych psychicznie.
Samobójstwa są problemem, z którym zarówno Polska, jak i wiele innych krajów zmaga się każdego roku. Wraz ze wzrostem liczby samobójstw obserwuje się także postępującą marginalizację osób, które decydują się na ten radykalny akt.
W Polsce samobójstwa stanowią nadal jedną z najważniejszych przyczyn śmierci u ludzi w wieku od 16 do 44 lat. W ciągu ostatnich dziesięcioleci liczba samobójstw stale rośnie. Ponadto, coraz mniej ludzi widzi samobójcę jako osobę borykającą się z problemami psychicznymi i emocjonalnymi, a tym samym skłonną do autoagresji.
To, co dla jednych jest oznaką słabości trudności emocjonalne i psychiczne, dla innych wyzwaniem do szukania nowych sposobów pomagania osobom, które odczuwają taki stan. Ważne jest zatem zapewnienie im dostępu do opieki psychiatrycznej oraz tworzenie środowiska sprzyjającego rozwiązywaniu problemów bez ryzyka autoagresji.
Bez względu na to, czy chodzi o Polskę, czy też inne kraje europejskie lub z innych stron świata, samobójstwa pozostają poważnym problemem globalnym. Ważne jest, aby pomagać potrzebującym i walczyć o lepsze warunki społeczno-ekonomiczne oraz dostarczanie wsparcia psychologicznego dla osób borykających się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi – abyśmy mogli skutecznie walczyć z tym globalnym problemem.
Samobójstwa stanowią niestety coraz poważniejszy problem w przestrzeni publicznej polskiej i globalnej. Każdego roku dane GUS wskazują na wzrost liczby samobójstw w naszym kraju – ostatnio doszło aż do 1140 osób, z czego 1088 zostało przywołanych do życia przez oddziały ratunkowe. Przyczyną tego jest bez wątpienia m.in. trudna sytuacja gospodarcza, presja społeczna i napięte kontakty między ludźmi. Ponadto, wyniki toksykologiczne wykazują, że dużą rolę odgrywają również substancje psychoaktywne, takie jak alkohol i leki.
Co ciekawe, Polska nie jest jedynym krajem, który ma problem z samobójstwami – niestety coraz więcej osób decyduje się na ta tragiczna forma samozagłady. Daje to powody do alarmu – szczególnie trzeba się uważać, bo jak się okazuje liczba samobójstw rośnie niemal we wszystkich krajach świata ze względu na coraz popularniejsze postawy negatywne oraz depresja.
Dlatego też jest incydentem krytycznym dla nas, aby zrobić coś, aby poprawić ten smutny stan rzeczy i zapewnić każdej osobie w Polsce i na świecie dostęp do odpowiedniego leczenia i pomocy psychologicznej. Szukajmy dostępnych informacji o różnych źródłach pomocy, doprowadzić decyzje pod opieką psychologa bądź trafić do miejsc, gdzie odnaleźć możemy realną pomoc i ratunek dla tych osób, które borykają się z myślami samobójczymi.