Sprawdź czy Twój bliski nie potrzebuje psychiatry

Nasze życie codzienne jest pogrążone w stresie i szybkiej rozrywce. Tajemnicą pozostaje, co nam się tak naprawdę dzieje w głowie. Może to właśnie wtedy, kiedy dla naszych bliskich to oczywiste, że powinni skonsultować się z psychiatrycznym specjalistą. Problem w tym, że często zapominamy zwrócić uwagę na potrzeby swoich bliskich.

Jeśli jesteś blisko kogoś, kto wydaje się mieć trudności z radzeniem sobie z zwykłymi obowiązkami życiowymi, takimi jak lekcje lub praca – jest to wskazanie, że powinien skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Objawami tego typu problemów mogą być również: drażliwość, brak energii lub depresja. Podczas gdy objawy te mogą być normalną częścią naszego życia we współczesnym społeczeństwie, jeśli u kogoś trwają po dłuższym okresie czasu lub są bardzo dokuczliwe – powinna ona skonsultować się z psychiatrą.

Jeśli uważasz, że Twój bliski może wymagać pełnego psychiatrii, upewnij się, że masz prawidłowe informacje na temat opcji psychiatrycznych dostarczanych przez Twojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistycznego lekarza. Upewnij się również, czy sama osoba nie widzi tego w inny sposób. Po dalszych poszukiwaniach dobry lekarz psychiatra może mieć pozytywny wpływ na poprawienie samopoczucia swojego bliskiego.

Zmagasz się ze wzrostem obaw i obciążeń dotyczących Twoich bliskich? Czy martwisz się, że oni mogą mieć problemy zdrowotne? Jeśli tak, to ważne jest, abyś wiedział, jak rozpoznać objawy, które mogą wskazywać na konieczność skorzystania z pomocy psychiatry.

Choć każdy z nas ma prawo do przeżywania gorszych momentów, a nastrój może się zmieniać na przestrzeni dni lub nawet godzin, warto się zastanowić, czy stan Twojego bliskiego nie jest poważniejszy. Ocenę postawy człowieka powinien dokonać lekarz, ale jeśli zwrócisz uwagę na kilka ważnych oznak możesz zorientować się, że osoba wokół Ciebie potrzebuje twojej uwagi i opieki.

Objawy psychiczne powinny Ci dać do myślenia:
– umiarkowane lub silne depresje
– długotrwała smutek lub apatia
– napady gniewu i wybuchy agresji
– trudności w koncentracji
– lęki lub fobie
– silne bóle fizyczne bez widocznych przyczyn
– problemy ze snem lub senność bez wyraźnego powodu.

Jeśli zauważasz to u osoby bliskiej Ciebie, radzl tej osobie aby skonsultowała się z lekarzem i rozważyła opcję uczestnictwa w terapii psychiatrycznej i psychologicznej. Nie bój się prosić o pomoc i podpieraj się fachowym doradztwem w celu uniknięcia problemów emocjonalnych lub psychicznych. Wspieraj swoich bliskich poprzez aktywne słuchanie ich obaw i problemów oraz staraj się być dla nich jak najbardziej cierpliwymi.

Czy znasz kogoś, kto cierpi na choroby psychiczne? Według najnowszych badań liczba osób, które walczą z tego typu problemami w naszej społeczności stale rośnie. Nie można lekceważyć problemu, gdyż objawy manifestujące się w przypadku choroby psychicznej mogą być bardzo poważne i wpłynąć negatywnie na jakość życia człowieka.

Dlatego jeśli zauważysz u bliskiej osoby pogorszenie samopoczucia, zmiany emocjonalne lub zachowanie, warto skonsultować się z psychiatrą. Może to być pierwszy krok do ustalenia czy dana osoba potrzebuje dalszej profesjonalnej pomocy oraz wsparcia. W przypadku gdy lekarz skieruje danego pacjenta na specjalistyczne leczenie psychiatryczne, jest szansa aby momentowo poprawić stan pacjenta.

Jeśli natomiast masz podejrzenia co do swojego bliskiego i sądzisz, że może potrzebować specjalistycznego leczenia, postaraj się porozmawiać o tym z osobą, która ma kontakt z tą osobą. Ważną rzeczą jest unikanie dawania rad i polemizowania ze swoimi uwagiami co do stanu danej osoby.

Osoby zmagające się z chorobami psychicznymi często potrzebują profesjonalne pomocy oraz wsparcia – nie martwi się samodzielnie ale skontaktuj się ze specjalistami!